Názor – František Šalanda

Názor – František Šalanda

1/ Je to nádherná země s prima lidmi, během dvou pobytů jsem tu opakovaně prožíval silné zážitky. Je radost ji objevovat a s místním průvodcem a řidičem jsem se dostal i do fantastických ztracených míst, která by jinak zůstala skryta. Díky průvodci stíhám za pár dnů dovolené poznat a prožít v úplné pohodě a bez starostí mnohem víc než sám.

2/ Překvapilo mne, jak je v Gruzii bezpečno a jak věta „Jsem z Československa“ otevírá dveře a srdce lidí. Gruzie není jen pro dobrodruhy a zapálené trekaře, užije si tu každý. Klidně sebou vezmu manželku a děti.

3/ Hory a horské vesnice s ranním výhledem po probuzení jsou úžasné. Následné usednutí k obyčejnému stolu, který je plný gruzínských dobrot k snídani přímo od paní domu, to je daleko zajímavější a chutnější než „eurosnídaně“ v nóbl hotelu. A ještě se od místních dozvídám spoustu zajímavého z jejich života – třeba jak vyrábí ten skvělý sýr nebo marmeládu z kdoulí. A co teprve voňavý stůl s večeří po návratu z túry! Silné kouzlo mají však i města – kombinace zašlé slávy a noblesnosti s občasnou moderní architekturou je neopakovatelná. Stačí prohodit pár normálních slov a zaklínadlo Československo a do obojího se otevírají dveře.

Jednou jsem se už vrátil a věřím, že to nebylo naposled. Zatím mám v Gruzii pořád co objevovat a stále mě láká a přitahuje.