Hory a pevnosti Khevsurů, skalní klášter v polopoušti, lesk a bída Tbilisi (9 dní)

Hory a pevnosti Khevsurů, skalní klášter v polopoušti, lesk a bída Tbilisi (9 dní)

David Garedža, Tbilisi, Khevsureti  (Roshka, Shatili).

1. den –  DAVID GAREDŽA

V noci přílet – spánek, penzion Patardzeuli.
Odpoledne: skalní klášter David Garedža ze 6. století (jedna cesta 1,5h, 60 km) na ázerbajdžánské hranici, výstup na Mt.Udabno (878m), cestou zpět opevněný klášter Ninotsminda (575 n.l.) u Sagaredža.
Nocleh: Patardzeuli, snídaně


2. den – TBILISI

Tbilisi: pevnost Narikala, turecké lázně, židovská čtvrť, náměstí Svobody, hlavní tepna – ulice Rustaveli s parlamentem, staré město – ulice Agmašenebeli (Agmashenebeli) a okolí, katedrála Sameba, dle času a sil možno i trh, hřbitov.
Nocleh: Patardzeuli, snídaně, lze i polopenze


 3. den – CESTA NA KAVKAZ   

Mtscheta (prohlídka: původní starověké hlavní město gruzínského království Kavkazská Iberie – katedrála Svetitschoveli UNESCO), pohřebiště v Samtavro (pozdní doba bronzová), Zhinvali, přehrada –  Barisacho – Roshka (vysokohorská ves v kavkazském údolí – cca 1900 m.n.m.). Bez zastávek 4h cesty, 120 km.
Nocleh: guest house Roshka


4. den – ROSHKA

Roshka – k jezerům Abudelauri a na morénu ledovce do cca 2600 m.n.m. pod Chauki, 3842m a zpět do Roshki. Mírný výstup kvetoucím údolím, asi 7 km pod stěny.
Nocleh: guest house Roshka, polopenze


 5. den – UKHELTEKHELI

Výstup na hřeben a vrchol Ucheltechili (2425m) nad Roshkou podle říčky Roshka pak na sedlo Blo a vrchol nad Roshkou, sestup přímo do  Roshki (asi 6h).
Nocleh: guest house Roshka, polopenze


 6. den – SHATILI

Přejezd Roshka – Shatili (3h, 45 km), malý výstup ze sedla na kříž Datvisdžvari (2725m), dále Kistani (fortress a khhevsurské věže) a Lebaiskari. Prohlídka středověké obranné vsi-pevnosti Shatili navržené na zápis do Unesco, návštěva u majitele jedné z věží, muzeum.
Nocleh: guest house Shatili, opět výborná kuchyně, polopenze


7. den – MUTSO, ARDOTI

Shatili – Mutso (teréňákem, 12 km) a výšlap údolím do pevnosti Ardoti a zpět (7 km jedna cesta),
případně výstup nad pevnost úbočím svahu – pohledy na nejvyšší horu Čečenska Tebulosmtu (4493m) na hranici Gruzie/Čečna.
Nocleh: guest house Shatili, polopenze


8. den – CESTA DO TBILISI

Cesta zpět do Tbilisi (5h, 160 km), večerní Tbilisi – zábavní park na Mtatsmindě, restaurace s tanečním folklórním vystoupením, procházka nočním městem apod.
Nocleh: penzion Tbilisi, bez jídla


 9. den – TBILISI

Volný den v Tbilisi, případně výlet do Kakhetie, vyhlášené vinařské oblasti.
Nocleh v Tbilisi.


 

Odlet další den nad ránem.