Posvátná hora Kazbeg, Tbilisi, skalní města, moře (14 dní)

Posvátná hora Kazbeg, Tbilisi, skalní města, moře (14 dní)

David Garedža, Tbilisi, Kazbeg, Varzie, Akhaltsikhe, Adžarie, Batumi, Kutaisi.

Výprava nás zavede na Kavkaz, do skalních měst a klášterů i k Černému moři. Nevynecháme Tbilisi ani rekonstruovanou pevnost v Akhltsikhe.

1. den –  DAVID GAREDŽA

V noci přílet – odpočinek, penzion Patardzeuli.
Odpoledne: skalní klášter David Garedža ze 6. století (jedna cesta 1,5h, 60 km) na ázerbajdžánské hranici, výstup na Mt.Udabno (878m), cestou zpět opevněný klášter Ninotsminda (575 n.l.) u Sagaredža.
Nocleh: Patardzeuli, snídaně


2. den – TBILISI

Tbilisi: pevnost Narikala, turecké lázně, židovská čtvrť, náměstí Svobody, hlavní tepna – ulice Rustaveli s parlamentem, staré město – ulice Agmašenebeli (Agmashenebeli) a okolí, katedrála Sameba, dle času a sil možno i trh, hřbitov.
Nocleh: Patardzeuli, snídaně, lze i polopenze


3. den – CESTA NA KAVKAZ

Mtscheta (prohlídka: původní starověké hlavní město gruzínského království Kavkazská Iberie – katedrála Svetitschoveli UNESCO), pohřebiště v Samtavro (pozdní doba bronzová), hrad Ananuri na řece Aragvi, Gudauri (lyžařské středisko) a Džvari pass
Nocleh: Kazbegi-Stěpancminda 4x


4. den – BETLEMI

Kazbegi/Stěpancminda 1720m – výjezd autem ke klášteru Gergeti Trinity Cathedral (2170 m.n.m.) a výstup na chatu Bethlemi do cca 3650 m.n.m. (nocleh) – chodecký terén/normální turistika
Nocleh: Meteostanice


5. den – sestup

Sestup zpět do Stěpancmindy/Kazbegi (nocleh stejný-Kazbegi)
Nocleh: Kazbegi-Stěpancminda, rodinný penzion, polopenze


6. den – JUTA

Kaňon Juta (autem do vsi)  –  krásný pozvolný výstup loukami plnými koní pod stěnu Chauki
Nocleh: Kazbegi-Stěpancminda


 

7. den – TRUSO

Kaňon  Truso (autem k ústí) – travertiny, vývěry minerálních vod, v dálce Zakagori castle
Nocleh: Kazbegi-Stěpancminda


8. den – TBILISI

Cesta zpět do Tbilisi (5h, 160 km), večerní Tbilisi – zábavní park na Mtatsmindě, restaurace s tanečním folklórním vystoupením apod.
Nocleh: penzion Tbilisi, bez jídla


9. den – AKHALTSIKHE, VARDZIE

Cesta do Akhaltsikhe (3h, 200 km) přes lázně Bordžomi, dle času a sil možno: monumentální skalní město Vardzia (12.stol.), pevnost Khertvisi, případně Saphara Monastery (9.stol.).
Nocleh: Akhaltsikhe, hotel, snídaně

 


10. den – přes ADŽARII do BATUMI

Cesta do Batumi přes Adžarii (3h, 140 km) – zastávka na sedle 2025 m.n.m. v hospodě na konci světa. Fantastické horské scenérie, po cestě lyžařské středisko, mešity, přehrada.
Nocleh: Batumi, hotel, snídaně


11. a 12. den – BATUMI

Batumi – hlavní rekreační letovisko Gruzie. Batumi je typické kosmopolitní architekturou, kde se mísí vlivy turecké, britské a ruské. Je vyhlášeno i nočním životem a čistými oblázkovými plážemi. Možnost návštěvy velké botanické zahrady či čajové plantáže.
Nocleh: Batumi, snídaně


13. den – KUTAISI

Návrat přes Kutaisi (centrum bájné Kolchidy) – katedrála Bagrati (vyjmuta z UNESCO:), klášter Gelati Monastery a Gori (skalní město Uplistsiche, důležitá stanice na Hedvábné stezce se zachovalým podzemním římským chrámem a četnými středověkými podzemními objekty). Bez zastávek 5 hodin, 300 km.
Nocleh: Tbilisi, guest house, bez jídla


14. den – TBILSI

Tbilisi, nákupy, odlet nad ránem.
Nocleh: dle letu.

Výprava je vhodná pro skupiny 5 – 6 cestovatelů. Doprava je zajištěna terénním autem Mitsubishi Delica, ubytování je v menších rodinných hotelích, v horách v rodinných penzionech, krom Tbilisi a Batumi vždy s večeří a snídaní.